Orava je najsevernejší región Slovenska s malebnou prírodou, historickými a technickými pamiatkami, zachovalou vidieckou architektúrou, tradičnou gastronómiou a miestom mnohých kultúrnych podujatí zameraných na ukážky folklóru, remesiel a miestnych tradícií.
Zuberec je hornooravská obec právom považovaná za bránu do pohoria Roháčov, západnej časti slovenských Tatier. Jej jedinečná poloha ponúka v každom ročnom období iný pohľad na ich majestátne končiare.
Čo vidieť v Zuberci a v blízkom okolí
Múzeum oravskej dediny
Toto múzeum v prírode sa nachádza len 6 km za obcou. Jeho úlohou je priblížiť návštevníkom objekty ľudovej architektúry a ich zariadenie. Snaží sa ukázať vnútorné usporiadanie sídel a ich vonkajšie prostredie – polia, lúky, pasienky, ktoré súviseli s obživou. Je dejiskom mnohých kultúrnych podujatí, ktoré približujú dianie na oravskej dedine, remeslá, sviatky, tradície a zvyky. Do múzea sa dostanete pohodlnou chôdzou lesným chodníčkom za obcou, Roháčskym turistickým vláčikom, regionálnou autobusovou dopravou alebo vlastným vozidlom.
Brestovská jaskyňa
Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou v regióne Oravy a Západných Tatier. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou morfológiou priestorov a vzácnou jaskynnou faunou. Dĺžka prehliadkovej trasy je 434 m a má 240 schodov. Doba trvania prehliadky asi 50 minút. Vstup do jaskyne sa nachádza v blízkosti areálu Múzea oravskej dediny len 6 km za obcou.
Čo vidieť na Orave
Oravský hrad
Najromantickejší hrad na Slovensku, ktorého prvá písomná zmienka pochádza z 2. polovice 13. storočia, patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Počas svojej existencie nebol nikdy dobytý a až do dnešných čias sa zachoval vo veľmi dobrom stave. Pozrieť si tu môžete expozície rozdelené na historickú, etnografickú a prírodovednú časť. Hrad je vďačným objektom aj pre filmárov už takmer 100 rokov. Natočených tu bolo niekoľko rozprávok, dobrodružný seriál, ba aj horor.
Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade
Slanický ostrov umenia ako stála expozícia tradičného ľudového umenia je umiestnená uprostred Oravskej priehrady. Dominantou ostrova je Kostol Povýšenia sv. Kríža a hrobka. V interiéri kostola je nainštalovaná expozícia – „Tradičná ľudová plastika a maľba“ a v exteriéri sa nachádza lapidárium kamennej plastiky „Oravská kamenárska tvorba“ z 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených dedín a priebeh budovania Oravskej priehrady. Ostrov je prístupný prostredníctvom vyhliadkových lodí.
Oravská lesná železnica
Zrekonštruovaná úzkorozchodná železničná trať v dĺžke 3,5 km vedie medzi stanicami Tanečník a sedlom Beskyd. Je pozostatkom oravského úseku bývalej Kysucko – oravskej lesnej železnice, ktorou bolo v rokoch 1918–1971 zvážané drevo.
Drevený artikulárny kostolík
Drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách bol postavený v rokoch 1688–1689, do dnešných dni sa zachoval v neporušenom intaktnom stave a v autentickom prírodnom prostredí. Vzácnej historickej pamiatke sa roku 2008 dostalo celosvetového uznania v podobe zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Oravská galéria bola založená roku 1965. Sídli v Dolnom Kubíne na Hviezdoslavovom námestí v Župnom dome zo 17. storočia, ktorý slúži ako jej administratívne a výstavné centrum. Zbierkovým fondom v počte viac ako 8 300 ks umeleckých diel patrí medzi najvýznamnejšie verejné galerijné inštitúcie na Slovensku
www.oravskemuzeum.sk